چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۸
کد خبر66624

ترجمه اختصاصی شهریار؛
نوآوری‌هایی جهت مقابله با آتش سوزی

نوآوری

آتش سوزی، این واقعه فاجعه بار طبیعی در سال های اخیر، خطر جدی برای سیاره و جامعه ما قلمداد می شود.

شهریار تبریز/آذر کریم‌زاده*:  آتش سوزی، این واقعه فاجعه بار طبیعی در سال های اخیر، خطر جدی برای سیاره و جامعه ما قلمداد می شود. به عنوان مثال، هر سال در فرانسه حدود ۲۵۰ هزار آتش سوزی در مناطق شهری ثبت می شود و یا طبق یک مطالعه ملی پیشگیری و آموزش بهداشت، چهار هزار آتش سوزی در یک محیط طبیعی این کشور آغاز می شود. با وجود تلاش غیرقابل انکار آتش نشانان، استانداردهای ایمنی تعیین شده در مناطق خطرناک و استقرار کمپ های مختلف پیشگیری، هنوز هم خطر آتش سوزی چشمگیر است.

بنابراین جلوگیری و کنترل این رخداد خطرناک که امروزه یک چالش واقعی است، با کمبود ابزارهای مؤثر انجام این کار روبرو است. در واقع ابزارهای سنتی با محدودیت هایی روبرو هستند، از این رو توسعه نوآوری‌ها با استفاده از فناوری‌های جدید ضروری است. ایده‌های مختلفی در این زمینه رو به افزایش هستند و چندین پروژه از استارتاپ های مختلف در سراسر جهان در سال های اخیر پدید آمده است تا رویکردی بی سابقه در مبارزه با آتش سوزی ارائه دهد. چه برای پیش بینی آتش سوزی های داخلی و چه برای پاسخ به چالش آب و هوایی آتش سوزی های جنگلی، در این یادداشت بهترین نوآوری های مربوط به آتش سوزی ها را خواهید یافت.

مأموران آتش نشانی، این قهرمانان همیشه در صحنه وقتی جامعه از آنها خواستار می شود، همیشه مطابق وظایفشان عمل می کنند. این حرفه تحسین برانگیز متأسفانه اغلب فقط در آتش سوزی های گسترده تبلیغ می شود. از این رو تهیه این مقاله ضمن مرور کلی در مورد نقش نوآوری در جنگ روزمره آتش‌نشان، در برجسته‌سازی شجاعت آنها نیز برای ما مهم است.

۱- نوآوری‌هایی جهت پیش بینی و پیشگیری از آتش سوزی های طبیعی

اگرچه جنگل ها عمدتاً از فضاهای شهری فاصله دارند، اما تنها ۱۰٪ آتش سوزی‌های جنگلی علل طبیعی دارد، حدود نیمی از این آتش سوزی ها ناشی از بی احتیاطی انسانی و ۴۰٪ با اعمال آتش سوزی عمدی مرتبط هستند. با وجود اینکه از پایان قرن گذشته تا حدودی آتش‌سوزی جنگلی کم شده است (از ۸۰۰۰ در سال ۱۹۹۸ به ۴۰۰۰ امروز رسیده اند)، آتش سوزی در وضعیت طبیعی هنوز هم وجود دارد. در اینجا گزیده ای از چندین نوآوری برای جلوگیری از آتش سوزی جنگل‌ها آورده شده است.

کاشت درختان سرو مدیترانه ای، درختان مقاوم در برابر آتش

اگرچه صحبت از یک نوآوری تکنولوژیکی نیست، نوآوری همچنین شامل تجدید نظر در استفاده از یک محصول است. یک گیاه شناس اسپانیایی ایده کاشت سروهای مدیترانه ای در جنگل ها را ارائه کرد. در واقع، از ویژگی این درختان تولید یک بستر جمع و جور است که رطوبت را حفظ می کند و در صورت آتش سوزی، انتشار آتش را کند می‌کند و به این ترتیب اشتعال پذیری بستر را عملاً صفر می‌کند. این ایده منجر به راه اندازی پروژه اروپایی "CypFire" شد، طرحی که در مناطق طبیعی در معرض خطر، کاشت پرچین های سرو را به روی کار آورده تا بتواند سرعت پیشرفت آتش سوزی در جنگل‌ها را در زمان شروع آن محدود کند.

ژل ضد آتش برای محافظت از مناطق خطرناک

این نوآوری توسط محققان آمریکایی در دانشگاه استنفورد ساخته شده است و هدف آن پوشاندن مناطق قابل اشتعال جنگل است. برای استفاده از آن، کافیست که آن را در مناطق خطرناک هدف پخش کنید. این محصول علاوه بر قابلیت تجزیه زیستی، در برابر باران و نور خورشید مقاومت می کند و تضمین های واقعی را برای جلوگیری از شروع آتش سوزی ارائه می‌دهد. پایداری و یکپارچگی این ژل که از مواد گیاهی برمبنای سلولز ساخته شده می‌تواند در کل طول یک فصل که احتمال آتش سوزی آن بیشتر است حتی در صورت وجود اثرات جوی، حفظ شود. می توان در دو حیطه مختلف ژل ضدآتش را به کار برد: نه تنها در جلوگیری از آتش‌سوزی جنگل با استفاده از ژل بر روی مناطق خطرناک، همانطور که در بالا گفته شد، بلکه  برای پشتیبانی از سازمان‌های جنگلی که در شروع کار از آتش سوزی جلوگیری می کنند. سپس ژل باعث می شود تا در منطقه آتش گرفته از مناظر اطراف حفاظت شود و از آنجا که مطلقا سمی نمی باشد در کمال امنیت می توان آن را بکار برد. آزمایشات این محصول در کالیفرنیا موفقیت آمیز بوده و هم اکنون این محصول با عنوان Fortify توسط شرکت آمریکایی Ladera Tech  به بازار عرضه شده است.

اپلیکیشن هشدار Waze

برنامه Signalert با هدف عموم مردم، نقشه برداری از آتش جنگل را در زمان واقعی امکان پذیر کرده است تا به ادارات آتش نشانی کمک کند سریعتر آن را مهار کنند. پس از شروع آتش سوزی، آتش نشانان باید هر چه بیشتر اطلاعات لازم را داشته باشند تا سریعا برای تدوین استراتژی مداخله‌ای عمل کنند. این اصل ساده است، شما باید با پاسخ دادن به سؤالات ساده در برنامه در کمتر از یک دقیقه، شدت آتش را مشخص کنید. پس از تکمیل پرسشنامه، هشدار راه اندازی می شود. به لطف این برنامه تازه طراحی شده، شما چشم آتش نشانان هستید و اطلاعاتی را در اختیار آنها قرار می دهید که در طول عملیاتشان به آنها کمک می‌کند. هشدارها به منظور احترام به مقررات داده های شخصی کاربران ناشناس هستند. این برنامه به زبان های فرانسوی، انگلیسی و اسپانیایی در سراسر جهان موجود است و می توان آن را به صورت رایگان از AppStore و  PlayStore  برای دستگاه های اندرویدی بارگیری کرد، بنابراین برای دانلود آن دریغ نکنید، این برنامه رایگان است و می‌تواند نجات بخش باشد!

هشدار Birdhouse ، یک لانه گنجشکی نصب شده در درخت

این نوآوری، همانطور که از نام آن پیداست به شکل یک لانه پرنده است که توسط شرکت اسپانیایی جنرالی ساخته شده است. این لانه‌ها که در درختان جنگلی تعبیه می شوند ویژگی تشخیص آتش سوزی را در زمان واقعی دارند. اما چگونه کار می‌کند؟ این لانه نسل جدید مجهز به ردیاب دود است که یک پیام جغرافیایی را با استفاده از اینترنتG ۳ به نزدیک ترین ایستگاه آتش نشانی ارسال می‌کند. در حال حاضر فقط در اسپانیا استفاده می‌شود و شرکت جنرالی قصد دارد نوآوری خود را در سراسر جهان تجاری کند. یک جایگزین همچنین ممکن است استفاده از دوربین های مداربسته باشد.

MC-TENG : سیستم اعلام حریق متصل به درختان

 MC-TENG  (نانوژنراتور تریبوالکتریک استوانه ای چند لایه) که در دانشگاه ایالتی میشیگان توسعه یافته، یک سیستم هشدار آتش سوزی خودکار است. با گرفتن انرژی از حرکت پراکنده شاخه‌های درختی که از آن آویزان است، انرژی الکتریکی تولید می‌کند. پارامترهای اصلی برداشت انرژی جنبشی با استفاده از MC-TENG مورد مطالعه قرار گرفته است، از جمله تعداد لایه های تریبوالکتریک، فرکانس، دامنه تحریک خارجی و هدایت بین جهت حرکت و پیکربندی دستگاه. بنابراین این سیستم از طریق ماهواره کار نمی کند و هشدار آتش را در زمان واقعی ارائه می دهد.

۲- نوآوری برای خاموش کردن آتش سوزی‌های جنگلی

حتی اگر پیش بینی آتش سوزی های جنگلی بسیار ضروری باشد، بعضی اوقات اجتناب ناپذیر هستند و توانایی کنترل آنها مهم است. با شروع آتش‌سوزی، رویکرد مناسبی لازم است تا بدانیم که در کجا و چگونه وارد عمل شد. نوآوری های زیر برای حمایت از آتش نشانان در حین عملیات خود در مناطق طبیعی ایجاد شده است و به آنها امکان می‌دهد بهترین استراتژی مداخله را اعمال کنند.

پهباد آتش نشان : پشتیبانی جدید هوایی از آتش نشانان در عملیات آنها

هواپیماهای بدون سرنشین مدتهاست که در جامعه ما جا افتاده‌اند و برای فعالیت های مختلف حرفه‌ای و تفریحی استفاده و سازگار شده اند. چهار مخترع به منظور تقویت وسایل ایمنی در برابر آتش، از هواپیماهای بدون سرنشین استفاده کردند که با نام "پهپاد آتش نشان"، با همکاری آتش نشانان شهرستان رون ساخته شد. به طور خاص، جست و جو در مکان هایی که دسترسی آتش نشانان به آنجا دشوار است را تسهیل می کند و در پی آن خطر انسانی و آتش سوزی را نیز کاهش می دهد.

این هواپیمای بدون سرنشین به شکل کوادکوپتر مجهز به یک دوربین معمولی و یک دوربین حرارتی است که ردیابی محل قرارگیری منابع احتمالی آتش را امکان پذیر کرده و دمای غیر طبیعی در جنگل‌ها را شناسایی می کند. پس از کشف کانون آتش، GPS پهباد مختصات دقیق را به تیم های عملیاتی زمینی منتقل می کند. علاوه بر این، پهباد آتش نشان مجهز به توپ های آتش نشانی "Elide Fire"(که در ذیل به آن اشاره خواهیم کرد) می باشد که بدون حرکت تیم های زمینی امکان مداخله را فراهم می‌سازد. با صرفه جویی در وقت گرانبهای آتش نشانان، این اختراع به عنوان یکی از بهترین نوآوری‌ها در مبارزه با آتش سوزی در نظر گرفته می شود و بیش از پیش به عنوان کالای تجاری گسترش می‌یابد.

F.A.I.R.E ، یک سیستم مداخله کاملا دیجیتالی

اولین سیستم متحرک و هوشمند شناسایی و تجزیه و تحلیل آتش در زمان واقعی است که یک استراتژی مداخله دیجیتال را امکان پذیر می کند. این پروژه توسط دانش آموزان کامپیوتر از مدرسه Epitech است. این ایده پس از آتش‌سوزی‌های سال ۲۰۱۸ در شهرستان رون فرانسه که کل مناطق را تخریب کرده بود، برای آنها مطرح شد.

مفهوم  F.A.I.R.E چیست؟ این اولین سیستم شناسایی و تجزیه و تحلیل آتش سوزی متحرک و هوشمند در زمان واقعی است که امکان یک استراتژی عملیات دیجیتالی را می‌دهد تا کلیه جنبه های سازماندهی آتش سوزی (آتش نشان، امنیت مدنی، سایت های صنعتی و غیره) را در نظر بگیرد. دستگاه قادر است داده های عملیات را برای استفاده مجدد حفظ کند. همچنین به سنسورها و دوربین حرارتی مجهز شده است که می تواند حداکثر داده را جمع‌آوری کرده و سپس توسط نرم افزار مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد تا راهبردی جهت کمک به آتش نشانان برای مداخله طرح ریزی کند.

هواپیماهای FLYOX و NITROFIREX: آب افکن های بدون سرنشین

مرگ و میرها در اثر آتش سوزی تنها بر شهرنشینان تأثیر نمی گذارد و آتش نشانان گرچه آماده و مجهز هستند اما گاهی در میان قربانیان قرار دارند. به گفته رسانه های "لو پاریسین"، طی یک دهه گذشته ۱۰۲ آتش نشان در فرانسه جان باخته اند.

بدین منظور یک شرکت هواپیمایی اسپانیایی بنام Singular Aircraft ، برای ارائه راه حلی برای خلبانانی که دائما جان خود را در عملیات پرواز در معرض خطر قرار می دهند، تأسیس شد. از همین رو این استارت آپ یک هواپیمای دریایی بدون سرنشین - Flyox ۱ -  با وزن ۱.۷۵۰ کیلوگرم ساخته است که قادر به ریزش تا دو هزار لیتر آب یا ضد آتش در جنگل ها است. این اختراع با صرفه جویی ۶۰ ساعته هم می تواند از خطرات انسانی برای مردم جلوگیری کند چون بدون سرنشین است، و هم در شب نیز کار می‌کند که مسئله ای دشوار برای آتش نشانان است.

در همین راستا، استارتاپ رقیب دیگر اسپانیایی با نام NITROFIREX مخازن هواپیمای خودران بدون سرنشین را ارائه می‌دهد. آنها از هواپیمای حامل رها شده و حاوی مقدار قابل توجهی آب هستند که به طور مستقل به منبع آتش روانه می‌شوند تا آب با دقت بسیار زیادی تخلیه شود. این شرکت در سراسر جهان، عمدتاً در اروپا، آمریکای شمالی و استرالیا فعالیت می‌کند.

۳- نوآوری برای فرار از صحنه آتش سوزی

چه در محل کار و چه در حوزه خصوصی، هر روزه در دنیا در مناطق شهری آتش سوزی به پا می‌شود. زیرساخت‌ها اغلب از نظر معماری ناسازگار هستند و در این فاجعه یک مشکل اساسی بوجود می‌آید : تخلیه.

در حقیقت، با شروع آتش سوزی، دسترسی به اماکن امن در بیشتر مواقع مسدود شده و فرار برای ساکنان یک ساختمان بسیار دشوار می گردد. این در حالیست که چندین استارتاپ در سراسر جهان می‌خواستند با اختراع محصولاتی جهت فرار از آتش‌سوزی، نوآوری را در خدمت امنیت قرار دهند.

چتر نجاتی به نام  SPARS

این یک اختراع روسی مربوط به شرکت  Space Rescue Systems Ltd. می باشد که به طور خاص برای تخلیه ساختمان ها در مواقع اضطراری طراحی شده است. پس از ۸ سال کار و تحقیق، مهندسان این شرکت یک چتر نجات شخصی سریع و کارآمد را تولید کرده‌اند که استفاده از آن بسیار آسان است؛ فقط کافی است با چرخاندن پشت خود به بیرون از ساختمان، چتر را همانند کوله پشتی برداشته و با کشیدن حلقه اش آن را باز کنید. سپس این چتر شما را به طور خودکار به بیرون از ساختمان سوق می دهد. این فرد توسط یک پوشش بادی در اطراف چتر نجات محافظت شده و امکان فرود آهسته در خارج از منطقه خطر را فراهم می کند. این نوآوری امکان دستیابی به حداکثر ارتفاع ۱۰۰۰ متر بر روی یک ساختمان را در صورت تخلیه میسر می‌سازد.

شیب ایمنی، پلی جهت تخلیه

استارتاپ آمریکایی به نام "slide to safety " با پایه گذاری طرح خود بر روی اسلایدهای تخلیه یک هواپیما، این ایده را به دست آورد. در اینجا نگاهی بر نحوه کارکرد آن می‌اندازیم: این سراشیبی از فناوری فعال سازی دسته کششی یا فناوری فعال سازی دسته فشاری استفاده می‌کند. پس از کشیدن یا فشار دادن دسته، اسلاید در کمتر از ۶ ثانیه باز شده و کاملاً باد می کند. پس از باد شدن، هر کسی که در ساختمان گرفتار شده می تواند با خیال راحت سُر خورده و به بیرون از ساختمان روانه شود. این اسلاید در طبقه دوم، سوم و چهارم انواع ساختمان های چند طبقه کاربرد دارد. این سراشیبی می تواند در کمتر از یک دقیقه به طور موثر و سریع حدود ۳۰ نفر را تخلیه کند. از آنجا که آتش‌سوزی می‌تواند باعث قطع برق در یک ساختمان شود، این نوآوری غیر برقی است و امکان تخلیه در هر شرایطی را فراهم می‌کند.

SkySaver ، کیت تخلیه اضطراری

کیت نجات SkySaver که توسط استارتاپ آمریکایی اختراع شده است همانند کوله پشتی شامل تجهیزات یکپارچه و یک کابل فولادی برای تخلیه آسان ساختمان های بلند طراحی شده است. استفاده از آن ساده بوده و نیازی به مهارت خاصی نیست، هر کسی می تواند این کار را انجام دهد. فقط روند ۳ مرحله ای را دنبال کنید. کمربند را ببندید، نقطه ثابت را وصل کنید و از پنجره خارج شوید. سپس SkySaver باعث می شود بسته به وزن شما، به آرامی به سمت طبقه همکف و با سرعت ثابت ۱ تا ۱.۶ متر در ثانیه حرکت کنید. این بسته خانوادگی همچنین مجهز به سگک‌های جانبی جلو جهت حمل نوزاد، کودک یا حیوان خانگی در دسترس است. پس از بکار افتادن این بسته، عزیزان شما در هنگام سقوط همراه شما در امان هستند.

NET GUARD ، مفهومی از پهبادهای خودران

این هواپیماهای بدون سرنشین با ارتفاع بالا که توسط گروهی متشکل از ۶ دانش آموز در گوانگژو چین طراحی شده اند،  برای نجات مردم در مواقع ضروری و هنگام بروز آتش سوزی در ارتفاع زیاد، در نظر گرفته شده اند. وقتی این پهباد سیگنال خطر دریافت می کند، از GPS برای تعیین محل آتش سوزی استفاده می‌کند؛ با عبور از هوا در ارتفاع زیاد برای جلوگیری از ترافیک و رسیدن به صحنه اضطراری در سریعترین زمان ممکن، این پهباد وارد صحنه می شود و در چهار قسمت با یک تور ایمنی در مرکز مستقر می شود تا افراد در معرض خطر را تخلیه کند.

خود تور نیز از یک لایه چهار ضلعی از پلی اورتان ساخته شده است که به اندازه کافی استحکام دارد تا بتواند از وزن یک بزرگسال بالغ پشتیبانی کند. سنسورها شخص را هنگام پرش به تور ردیابی می کنند و پهباد را برای گرفتن او جابجا می کنند. این هواپیمای بدون سرنشین در حال حاضر فقط در مرحله طراحی است، اما می تواند یک تضمین کامل از نظر تخلیه در آتش سوزی در آینده را ارائه دهد.

*مترجم

منبع :

https://www.meilleure-innovation.com/innovations-lutter-contre-incendies/

https://www.lci.fr/high-tech/incendies-en-australie-l-intelligence-artificielle-pourra-t-elle-bientot-fournir-une-meteo-des-flammes-۲۱۴۲۱۶۴.html

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 17 =