جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۹
کد خبر65587

مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهرداری تبریز مطرح کرد؛
حفظ حیات انسان و طبیعت با پیشگیری از وقوع آتش سوزی مزارع و مراتع

آتش سوزی مراتع

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تبریز گغت: در فصل گرما یکی از وسیع‌ترین آتش سوزی ‌هایی که از نظر آماری رتبه بیشتری در فصل تابستان دارد مربوط به آتش‌سوزی علف‌های هرز است که گاهی موجب خسارات سنگین می‌شود.

به گزارش شهریار، ‌علیرضا زبردست با اشاره به  اینکه عوامل طبیعی افزایش میزان گرمای هوا  و بی احتیاطی های انسانی که موجب بروز آتش سوزی در طبیعت شده و گاهی موجب خسارات سنگین می شود، افزود: وقوع آتش‌سوزی علف‌های هرز تهدیدی برای حیات انسان و طبیعت است و با شروع فصل گرما یکی از وسیع‌ترین حریق‌هایی که از نظر آماری رتبه بیشتری در فصل تابستان دارد مربوط به آتش‌سوزی علف‌های هرز است که گاهی موجب خسارات سنگین می‌شود.
وی ادامه داد: در تابستان گرمای فصلی و کمبود آب موجب خشک شدن علف‌های هرز درسطح مراتع شده و  در نهایت با کوچکترین بی احتیاطی ها دچار آتش سوزی می شوند و وزش بادهای گرم و ملایم باعث سرایت آتش به سایر نقاط می شود.
زبردست با اشاره به اینکه عدم آشنایی کافی تعدادی از افراد با اصول ایمنی و عدم رعایت این اصول از سوی آنها گاهی مزارع و مراتع  را به ورطه نابودی می‌کشاند، افزود: همین بی احتیاطی ها موجب بروز بسیاری از آتش‌سوزی‌های باغات، جنگل و مراتع می شود که خسارات سنگینی را در بردارد و ممکن است خسارات جانی در اطفاء حریق آتش سوزی برای آتش نشانان در پی داشته باشد. 

وی همچنین با اشاره به لزوم پیشگیری از حوادث چنین آتش سوزی هایی از شهروندان در خواست کرد راهکارهای اصولی چون  دپو نکردن خار و خاشاک، پاکیزه نگه داشتن محیط از زباله‌ها به ویژه  بطری‌های آب و پارچه‌های آغشته به مواد نفتی، اطمینان از خاموش بودن آتش قبل از خروج از باغ یا فضایی که آتش افروخته شد را رعایت کنند.
مدیر عامل سازمان آتش نشانی تبریز با اشاره به  آتش زدن علف های هرز در فصل تابستان برای از بین بردن آنها  افزود: آتش‌زدن علف‌های هرز گذشته از اینکه حاصلخیزی خاک را از بین می‌برد، باعث انهدام بافت خاک و کاهش ظرفیت نگهداری آب، رطوبت خاک و درنهایت مرگ زمین و خاک را به همراه دارد.

او یادآور شد: از بین رفتن زیستگاه جانوران، تخریب و آسیب ناشی از آتش بر کسی پوشیده نیست! اما باید با مسئولیت‌پذیری بیشتر و کمی دلسوزی بر آنچه که بر اطراف زندگیمان بر اثر سهل انگاری، بی‌احتیاطی و عدم آگاهی ما بروز می‌کند و موجب خسارات ومعضلات متعدد می‌شود، از بروز آن‌ها جلوگیری کرده و از خود و دیگران در محیط زندگی مراقبت کنیم.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 1 =