چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۴
کد خبر61156

یادداشت شهریار؛
کرونا فرصتی برای افزایش سرانه مطالعه

کتابخوانی

شیوع بیماری کرونا در کشور، در عین تهدید، می تواند فرصتی برای افزایش سرانه مطالعه کشور باشد.

شهریار تبریز/ جهانبخش احمدیان: سرانه مطالعه در جامعه ما، آمار قابل قبولی ندارد و این مهم بارها از سوی متولیان فرهنگی کشور بیان شده است. اگرچه برنامه‌های متعددی در این رابطه تدوین و به نهادهای مربوطه ابلاغ شده است، اما در عمل شاهد کارایی مناسب و نتایج مثبت آن نبودیم.
شاید بیشترین دلیل دوری از کتاب در جامعه ما، فعالیت‌های روزمره کاری یا تفریحاتی بودند که در خارج از محیط خانه انجام می‌گرفت و تبدیل به  رقیب جدی کتاب و کتابخوانی گشته بود، و دیگر فرصتی برای مطالعه باقی نمی‌گذاشت.
شیوع ویروس کرونا و اهمیت قرنطینه خانگی، فرصتی برای افزایش سرانه مطالعه در جامعه است که در عین تهدید به وجود آمده است. هیچ کس شاید فکر این را نمی‌کرد که روزی یک بیماری سرانه مطالعه کشور را بالا ببرد.
بایستی این فرصت به دست آمده را غنیمت شمرده و با طرح‌ها و برنامه‌های گوناگون، فرهنگ کتابخوانی و مطالعه را د رکشور افرایش دهیم. طرح‌های تشویقی، مسابقات، ترویج کتابخوانی، می‌تواند در اشاعه فرهنگ مطالعه در کشور کمک شایانی به جامعه کند و مطمئنا نتایج آن را در درازمدت شاهد خواهیم بود.
تمامی ادارات بر اساس پیوست فرهنگی که در اساس‌نامه خود دارند، می‌توانند از این فرصت به دست آمده نهایت استفاده را برده و گامی اساسی در راستای افزایش آگاهی عمومی پرسنل تحت هدایت خود بردارند.
مدیریت شهری تبریز نیز از این قاعده مستثنی نیست و با توجه به ارتباط با طیف وسیعی از جامعه، و تجهیزات سخت افزاری و نرم‌افزاری که در اختیار دارد، می‌تواند مؤثرترین نهاد در این حوزه باشد.
معاونت فرهنگی شهرداری تبریز چند ماه قبل اقدام به تدوین و چاپ کتابچه‌های آموزش شهروندی و ارائه آن در مدارس و فرهنگسراها نمود که بازتاب خوبی در سطح جامعه داشت. اخیرا نیز این معاونت طرحی ارائه کرده است که بر اساس آن با تشویق مردم به خانه‌نشینی و پرهیز از دید و بازدید نوروزی، مسابقه کتابخوانی  « درخانه بمانیم، کتاب بخوانیم» را با د رنظر گرفتن هدایای ویژه اجرا نموده است.
این طرح ابتکاری می‌تواند گسترش یابد و تحت عناوین مختلف، تمامی اعضای خانواده را ترغیب به کتابخوانی کند.
به عنوان مثال،  هر خانواده با خواندن یک کتاب، و ارائه خلاصه‌ای از کتاب خوانده شده توسط اعضای خانواده به صورت ویدئو در چالش کتابخوانی شرکت نموده و جایزه ویژه خانواده کتابخوان را دریافت کنند.
یا شیوه‌های دیگر کتابخوانی برای خانواده که یکی از اعضا در دورهمی خانوادگی کتابی را انتخاب و برای دیگر اعضای خانواده بخواند و به صورت ویدئویی ضبط و نشر گردد.
هر چه هست، اتاق فکر  متولیان فرهنگ و ادب جامعه بایستی فرصت را غنیمت شمرده و با ارائه طرح‌ها و برنامه‌ریزی مناسب، جامعه را به سمت و سوی کتابخوانی سوق دهد.
شیوع ویروس کرونا و قرنطینه خانگی را بایستی  نه به عنوان تهدید، بلکه فرصتی برای افزایش آگاهی عمومی و رشد سرانه مطالعه در کشور دید و در دوران پساکرونا، با جامعه‌ای کتابخوان و فرهنگی روبرو شد که کتاب را هم در سبد فرهنگی خانواده قرار داده‌اند

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
4 + 0 =