شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۰
کد خبر60918

تبریز سرمست از عطر گلهای بهاری است
رخ‌نمایی نوروزگان در هیاهوی روزهای کرونایی

استقبال از بهار با کاشت هزاران بوته گل بهاری

بوی شب بوها که در شهر می پیچد انگار بهار بالاخره از پس زمستانی طولانی قد برافراشته و می‌خواهد با ظرافت خاص خود در کوچه پس کوچه‌های شهر قدم بزند.

شهریار تبریز / سحر فکردار: زمستان امسال آنقدر سرد و سهمگین همراه با اتفاقات ریز و درشت سپری شد که هیچکس باور نداشت تا آغاز بهار آن حجمِ برفِ انباشته در گوشه و کنار خیابان‌ها و دل‌های مردم، آب شده و زمین گرم شود.

با تمام اینها قدرت بهاران آنقدر زیاد است که آهسته آهسته با طپش‌های خود نوید آفتاب‌هایی کمی داغ تر و باران های ریز ریز شبنم وار را می دهد.

شهر هم کم کم خود را آماده‌ی استقبال از این میهمان مهربان می‌کند. هر چند سبزینگی و زنده شدن درختان با بهار باز می آیند ولی ما هم دست روی دست نمی گذاریم تا طبیعت تنها بماند و با پهن کردن فرش گلهای مختلف در گوشه گوشه‌ی شهر، برای هر چه رنگین‌تر شدن بهار تلاش می‌کنیم.

مناطق مختلف تبریز هم برای استقبال از بهارِ بی نظیر به تکاپو افتاده‌اند و هر کدام می‌خواهند با طرح هایی خاص برای ایجاد فضای سبز با گلکاری‌های ویژه، زیبایی شناسی را به چالش بکشند.

طبق رسم هر ساله، امسال هم جعبه‌های بنفشه و گلدان‌های شب بو با شروع اسفندماه در کنار بلوارها، میدان ها، رفوژ میانی خیابان‌ها و...  گسترده شده و کارگران زحمتکش با دستانی پر مهر، عاشقانه ریشه گلها را در دل خاک پنهان می‌کنند.

گلکاری‌های بهاره در سال‌های اخیر دچار تحولات بی‌نظیری شده که دیگر از آن طرح‌های کلاسیک سنتی عبور کرده و هر منطقه از شهر می‌خواهد با طراحی و ایجاد گلکاری های منحصر بفرد، بهار امسال را با طراوتی دو چندان آغاز کند.

کاشت هزاران بوته از گلهای رنگین بنفشه و هزاران گلدان شب بو تنها گوشه ای از برنامه ریزی شهرداری تبریز برای شروع بهاری دلنشین تر در تمامی مناطق تبریز است.

مسعود برزگر جلالی مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز تبریز با اشاره به گلکاری های نوروزی جهت استقبال از بهار، می گوید: امسال گلکاری‌های نوروزی هدفمند خواهد بود و طرح‌های گلکاری آماده سازی و به مناطق ابلاغ شده است که به طور دقیق تعیین شود این گلکاری‌ها در کجا و به چه صورتی باید صورت گیرد در این بین کارشناسان سازمان سیما منظر نیز نظارت دقیقی خواهند داشت.

حالا این روزها زمستان ِ عبوس و مه آلود به نفس های آخر خود رسیده تا شکوفه ها دوباره جوانه بزنند و شهر گاهی سبز شود و گاهی به سپیدیِ شکوفه‌ها.

کارگران زحمتکش فضای سبز تبریز روزهاست که با دستهای خود به آرامی از لابلای جعبه بنفشه ها را جدا می کنند و در دل خاک می کارند؛ انگار که بذر امید را با دستان خود زیر خاک دفن می کنند تا ریشه‌های امید و زندگی زیر زمین های شهر را فرا گیرد و آدم ها هر روز و هر شب روی زمینی پر از جریان زندگی، در آمد و رفت باشند.

هر چند همه می دانند و می دانیم که هر روزی که از نو آغاز می شود، حکم نوروز را دارد ولی ماجرای باهار انگار فرق می کند و تمام معادلات را بر هم می‌زند. هنوز در این بیست و چهارم اسفندماه که باهاری نیامده ولی این معجزه‌ی پر از شگفتی چنان قدرتی دارد که حتی در هیاهوی پر تلاطم و ویرانگرانه‌ی کرونا ویروس هم، از راه نرسیده تمام شهر را به تسخیر خود در آورده است.

نوروزگان جز این ترکیب رنگ ها، نسیم باهاری، ترکیب عطرهای طبیعی در فضای شهر و شکفتن شکوفه هم مگر معنا پیدا می‌کند؟ زندگی همین هاست انگار. همین طراوت تازه‌ی بهاری. همین که آدم های غمگین و دلمرده را میهمان لبخند می‌کند.

حالا که شهر خود را مهیای استقبال از باهار کرده ما هم یک گلدان کوچک از سنبل به معنای آمدن بهار و نشان دهنده زیبایی به خانه ببریم و کنار هفت سین نوروزی جای دهیم؛ شاید که ریشه‌های امید و زندگی به خانه هامان رسید.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
3 + 10 =