چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۳
کد خبر55096

ترجمه اختصاصی شهریار؛
استقرار ۳۰۰۰ سطل زباله "آنتی رات"(ضد موش) در پاریس

سطل زباله.jpg

با افزایش جمعیت شهر، تولید زباله نیز افزایش یافته و با ضعف مدیریت در جمع آوری آن و همچنین تخلیه غیراصولی پسماندها، آلودگی زیست محیطی در شهرها افزایش یافته که علاوه بر ایجاد بیماری برای انسان و حیوان، می تواند موجب آلودگی خاک و از بین رفتن گیاهان شود.

شهریار تبریز / آذر کریم زاده*: یکی از مشکلاتی که هم اکنون گریبان گیر کلان شهرها شده، موضوع تجمع زباله در مراکز شهر است.

به طور سنتی، مدیریت زباله در ابتدا نیاز به اقدامات اساسی مانند نصب سطل زباله دارد. سطل های زباله در تماس با انسان قرار دارند و بسیاری از بیماری ها را می توانند به انسان منتقل کنند و همچنین حیواناتی نظیر موش که ناقل بیماری های مختلف هستند، به علت طراحی غلط این سطل ها تهدید بزرگی برای انسان به شمار می آیند

به همین منظور، از ابتدای سال آینده در تمام خیابان های سطح شهر پاریس، هزاران سطل آشغال نسل جدید توزیع می شود. این سطل ها کاملا ضد موش یا "آنتی- رات" است، که دسترسی این جوندگان را به کیسه های زباله تقریبا صفر می کنند.

آیا چنین راهکاری معقول است؟

در ماه مارس ۲۰۱۹، شهردار پاریس خانم آنه هیدالگو در صفحه توئیتر خود در مورد سطل های جدید زباله به منظور کاهش تغذیه موش ها و اجتناب از آسیب های جدی به سطح شهر خبر داد. معاون خدمات شهری پاریس آقای مائو پنینو معتقد است هنوز مشخص نیست که این سطل ها کارایی مناسبی داشته باشند. در واقع، موش ها حیوانات موذی هستند و شاید مجبور به یافتن راه حل های دیگری باشیم.

در ضمن، به نظر می رسد این سطل های جدید که با صفحات پلکسی گلاس محصور شده اند که کیسه زباله را در داخل آن محافظت می کنند. دقیقا عکس سطل های باگاتل با عنوان "زباله- پاکیزگی" که توسط شرکت ویلموت طراحی شده بودند عمل می کنند. سطل های باگاتل در سال ۲۰۱۳ در پاریس اجرا شد که دارای نرده هایی برای عبور راحت موش ها بوده که در نهایت منجر به پاره کردن کیسه ها در جستجوی غذا و در نتیجه آلودگی محیط زیست می شدند.

پاسخگویی به سوالات

این مدل جدید سطل های زباله از ماه ژوئن سال ۲۰۱۹ در پایتخت فرانسه مورد استفاده قرار گرفتند. حدود ۲۰۰۰ نمونه از این سطل ها تا ماه اکتبر در خیابان ها نصب خواهند شد. در ابتدای سال آینده، ۱۲۰۰ باکس دیگر نیز به آنها اضافه می شود. به طور خلاصه، در شهر پاریس حدود ۳۲۰۰ سطل زباله مورد نیاز است که تنها ۱۰ درصد آنها مورد آزمایش قرار گفته است.

استقرار این سطل های زباله از بازارها شروع شده و در ادامه در اماکن عمومی و گردشگری همچون پارک ها ادامه خواهد داشت.

این آزمایش ها تا جایی پیش می رود که دیگر سوال و ابهامی بر سر جایگزینی سطل های "ضد – موش" به جای سطل هایی با نام تجاری باگاتل وجود نداشته باشد. علاوه بر این، سفارش سطل های "ضد – موش" بیشتر از این لحاظ قابل توجه است که مقامات محلی هنوز از کارایی صد در صد آنها مطمئن نیستند! همچنین، این اقدام جدید اثرات بدیهی و ناکافی کمپین مبارزه علیه موش ها را زیر سوال می بَرد. باید بدانیم که در برخی از محلات پاریس، ساکنینی که دیگر از این شرایط به ستوه آمده اند در محلاتشان ترفندهایی همچون تله یا تیراندازی به موش ها را اجرا می کنند. پس با روی کار آمدن این سطل های نسل جدید، مشکل چنین محلاتی کم و بیش تا حدودی مرتفع می شود.

تکثیر موش ها

اکنون چند ماهی است که در رسانه ها درباره احتمال اینکه افزایش و تکثیر بیشتر موش ها در شهر با گرمایش جهانی مرتبط است، مطرح می شود. این امکان نیز وجود دارد که به علت زمستان های نستاً خنک و تابستان های فوق العاده گرم، شرایط تکثیر موش ها مطلوب شده که به وفور و به تعداد زیادی در مراکز شهری پراکنده اند.

با در نظر گرفتن پنج دوره بارداری در سال و به طور متوسط هفت بچه در هر دوره، همچنین با احتساب طول دوره اندک بارداری (۲۰ روز) و اینکه مونث ها تنها یک ماه بعد از تولدشان قابلیت بارداری پیدا می کنند، موش ها در حقیقت توانایی شگفت انگیز در تولید مثل دارند! به عبارت دیگر، تنها یک زوج موش می توانند در کمتر از یک سال حدود ۱۵۰۰۰ بچه موش تولید کنند!

--------------------------------------------------

*مترجم 

منبع:

      https://sciencepost.fr/۲۰۱۹/۰۶/la-ville-de-paris-va-installer-۳۰۰۰-poubelles-anti-rats/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
4 + 8 =