چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۶
کد خبر54576

یادداشت/
ایستگاه‌های مدرنِ اتوبوس

4.jpg

صنعت حمل و نقل عمومی در دوران اخیر یکی از مهمترین موضوعات مورد توجه دولتها است. توسعه حمل و نقل عمومی در کاهش ترافیک شهری، کاهش آلودگی هوا، کاهش هزینه های تردد با وسیله شخصی، تقویت ارتباطات اجتماعی با گسترش ارتباطات اجتماعی، تقویت اکوتوریسم و افزایش آرامش ذهنی و جسمی شهروندان نقش اساسی دارد.

بر این اساس می توان گفت حمل و نقل عمومی به دلیل داشتن نقش زیربنایی در فرآیند رشد اقتصادی یکی از اجزا مهم اقتصاد ملی محسوب می شود.

تشویق مردم برای استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی یکی از اقداماتی است که در اکثر کشورهای جهان مورد توجه قرار گرفته است. طراحی ایستگاه های حمل و نقل عمومی از یک سو به منظور تشویق مردم و جذب آنها برای استفاده از این حمل و نقل بوده و از طرف دیگر ایجاد یک جاذبه گردشگری در منطقه محسوب می شود.

امروزه با توجه به اهمیت این موضوع، مدیران کلانشهرهای کشورهای مختلف جهان تصمیم گرفته اند تا با خلاقیت در معماری و ایجاد جذابیت بیشتر به ساخت این ایستگاه ها بپردازند. استفاده از هنرمندان و طراحان بنام در طراحی این ایستگاه ها یکی از اقدامات مهم برای ایجاد ایستگاه هایی زیبا در جهان است.

در ادامه چند نمونه از زیباترین آنها را معرفی می کنیم:

۱- ایستگاه طرح نهنگ

این ایستگاه اتوبوس نارنجی رنگ که از ۱۰ سال پیش در حومه شهر آمستردام ساخته شده، توسط کابینه مهندسی روتردام طراحی شده است. این ایستگاه با ابعادی حدود m x ۱۰m x ۵m ۵۰، از جنس فوم پلی استایرن با روکش پلی استر است. این ایستگاه در نوع خود بزرگترین سازه با قطعاتی از مواد مصنوعی محسوب می شود. طول و خطوط سقف این سازه فرم فراموش نشدنی و جذابی به آن می دهد. شکل کلی آن  به مثال دهان نهنگی است که هنر معماری اُسکار نیمیر برزیلی است.

۲- ایستگاه طرح موج

این ایستگاه اتوبوس چشم نواز در شهر اسلاو در منطقه بیرمنگام در جنوب انگلستان واقع شده است. سقف موجدار آن توسط کابینه معماری بلور لندن طراحی شده که به ستاره شناس محلی، ویلیام هرشل، کاشف امواج مادون قرمز در سال ۱۸۰۰، منسوب می شود. این ایستگاه یکی از بهترین طراحی های ایستگاه اتوبوس در جهان است که شامل دو طبقه مسقف  ۱۳۰ متر سایبان بوده که مسافران را از برف و باران حفظ می کند.

سازه ای آلومینیومی و درخشان که متناسب با جهت تابش نور به طور مداوم تغییر می کند. این ایستگاه طرح موج شامل فضای باجه فروش بلیت، کافه، سالن انتظار، سرویس بهداشتی و اتاق خدماتی رانندها است.

۳- ایستگاه طرح بشقاب پرنده

در شهر هامبورگ آلمان، این ایستگاه اتوبوس Poppenbüttel توسط گروه معماری Blunck + Morgen، با زیربنای ۱۸۰۰ متر مربع ساخته شده که از نکات قابل توجه در طراحی این ایستگاه اتوبوس مدرن ساختار شناور و سبک آن است که به شکل بشقاب پرنده ای با بال شیشه ای است. این طراحی نمادی از تشویق مردم به مسافرت است.

این سازه، جایزه ی انجمن معماری و مهندسی هامبورگ را در سال ۲۰۰۹ کسب کرد.

۴- ایستگاه طرح برگ

ایستگاه اتوبوس نوریچ در بریتانیا که دارای دهانه های تیز و زاویه ای با پانل های آلومینیومی شبیه برگ است، سقف پیچیده و مدرن آن تقریبا شیشه ای است که اجازه می دهد هوا از طریق دهانه های آن به گردش درآمده و استفاده از نور طبیعی در محوطه را ممکن می سازد. این طراحی باعث شده تا در محوطه ایستگاه مسافران از باران محاظفت شوند.

۵- ایستگاه طرح صدف

این ایستگاه شگفت انگیز با طرحی مدرن و عجیب، در حومه آبخازیا در گرجستان است. شکل صدفی و پوسته مانند آن و استفاده از موزاییک رنگارنگ می تواند کار استادانه آنتونی گادی اهل کاتالون را به یاد آورد.

۶- ایستگاه طرح لگو

این ایستگاه بزرگ اتوبوس در شهر تیه در حومه های جنوبی پاریس در کشور فرانسه، توسط گروه معماران ECDM طراحی شده و تمام خطوط اتوبوس های جنوب و شرق پاریس را کنترل می کند. این ایستگاه در حومه جنوبی پاریس در کنار بلوارهای وسیع و جاده های جاده ای واقع شده است.

این مرکز ۳۰۰ اتوبوس را اداره می کند و روزانه حدود ۸۰۰ نفر از جمله کارمندان اداری، امنیتی و کارکنان تعمیر و نگهداری از این مرکز اتوبوس را اداره می کنند.

این ایستگاه از پوسته های بتونی دارای ماده ای به نام داکتال تشکیل شده که در واقع یک ورق بتن فوق العاده با عملکرد بالا، عالی با ضخامت ۳ سانتیمتر دارای بافتهای غیرلغزنده بوده که قطعات بازی لگو را تداعی می کنند.

..........................................

مترجم : آذر کریم زاده

منبع :

https://immobilier.lefigaro.fr/article/voici-les-plus-belles-gares-routieres-du-monde_۹۴f۳۹۴۸c-e۷۶۹-۱۱e۵-a۲۷۸-c۷be۹۵۴۷۶۸۹۲

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 6 =