جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۱
کد خبر53077

به همت شهرداری منطقه ۳ انجام شد؛
برپایی دو سفره هفت سین در سطح منطقه

منطقه 3.jpg

دو سفره هفت سین به مناسبت سال نو و در ایام نوروز ۹۸، در ورودی پارک جنگلی یادگار امام (ره) و میدان ابوریحان توسط واحد زیبا سازی شهرداری منطقه ۳ تبریز برپا شد.

به گزارش شهریار به نقل از امور ارتباطات شهرداری منطقه ۳؛ این دو سفره هفت سین در ورودی پارک جنگلی یادگار امام (ره) در حاشیه ضلع جنوبی اتوبان شهید کسائی با طرح جام و دیگری در میدان ابوریحان با طرح لباس سنتی آذری با مدیریت واحد زیبا سازی شهرداری منطقه ۳ تهیه، نصب و برپا شد.

 این دو المان تا پایان تعطیلات نوروزی به عنوان نمادی از آداب و رسوم ایرانی در معرض دید گردشگران، میهمانان و مسافران نوروزی و شهروندان تبریزی قرار می گیرد.
سفرهٔ هفت‌سین از نمادهای اصیل نوروز در میان خانواده‌های ایرانی‌ است که تا سیزده روز پس از نوروز در خانه ها برپاست و در پایان این چرخه، در روز سیزده نوروز، سبزه را به آب می‌سپارند.
ایرانیان در کنار سفره هفت سین، اجزای دیگری نیز قرار می دهند که معمولاً به نماد مفاهیمی چون نوزایی، باروری، فراوانی، ثروت (مانند سکه) و مانند آنها یاد می‌شود.
 این اجزاء ممکن است برای زینت یا کامل کردن مجموعه باشند، از جملهٔ این اجزاء می‌توان از آینه، کتاب (قرآن، کتاب مقدس یا مجموعهٔ اشعار از قبیل دیوان حافظ و شاهنامهٔ فردوسی)، شمعدان (در بعضی سنت‌ها تعداد شمع‌ها به تعداد فرزندان خانواده است)، تخم مرغ رنگی، گل، شیرینی، آجیل، نان سنگک، گلاب، تنگ یا کاسهٔ آب (معمولاً حاوی برگ یا ماهی یا انار یا ترنج یا سایر مرکبات)، بیدمشک، بادبزن و سبزی خوردن نام برد.
آینه و کتاب در کنار آن هم از اجزائی است که در بسیاری از سفره‌های هفت سینی چیده می‌شود. برخی بر این باورند که سکه که نماد «دارایی» و آب که نماد «پاکی و روشنایی» است بهتر است در کنار هم قرار گیرند و سکه را درون ظرفی از آب سر سفره می‌گذارند. یا به امید ازدیاد ثروت، سکه را بر آینه می‌گذارند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
6 + 1 =