سه‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۳
کد خبر53053

تامین فضایی زیبا و با نشاط همزمان با فرا رسیدن بهار طبیعت

گلکاری

آمدن بهار را هر کس به نوعی عزیز می دارد. گاه با زدودن ناپاکی ها و گرد و خاک به جا مانده از سال کهنه و گاه با غرس نهالی و درختچه ای و گاه با کاشت گلها و بوته هایی که رنگهایشان نوید سرسبزی و شادابی طبیعت را می دهد.

به گزارش شهریار، شاید هم از این روست که فضاهای عمومی شهرها به همراه نظافت و پاکسازی، سرسبزی و گل و گیاه را نیز می طلبد تا به بهاری زیبا و با نشاط، خوش آمد گوید. همه ساله، مسوولان شهری به ویژه آنان که در حوزه فضای سبز شهری وظیفه ای دارند، برای کاشت گل و گیاه در فضاهای عمومی شهر برنامه ریزی کرده و شهر را در هاله ای از شکوفه های رنگین به پیشواز بهار بفرستند.

این رسم پسندیده در تبریز هم به عنوان یکی از کلانشهرهای مطرح کشور همه ساله اجرا می شود و سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری تبریز این مهم را بر عهده دارد. نیمه اسفند ماه که می گذرد، گویی خاک سرما زده، تکانی به خود می دهد و سر از خواب زمستانی بر میدارد و همنشین دیرین خود را جستجو می کند و اینجاست که عوامل و دست اندرکاران سازمان وارد عمل می شوند و خاک نقاط خالی از سرزندگی بهاری را به گلها و بوته های زیبا میهمان می کنند.

علی مدبر، مدیر عامل سازمان سیما منظر و فضای سبز شهری شهرداری تبریز در خصوص لزوم این کاشتها و آماده سازی مکانهای عمومی شهر برای استقبال از بهار می گوید: بهار، فرصت زندگی دوباره برای طبیعت است و همین امر لزوم ایجاد فضایی شاداب و سرسبز در سطح شهر را ایجاب می کند. سازمان سیما منظر وفضای سبز شهری نیز بر همین اساس، بخشی از برنامه کاری خود در انتهای سال را به کاشت های بهاری اختصاص داده و مناطق دهگانه شهر را زیر کاشت انواع گلها برده است.

وی ادامه می دهد: انواع گونه هایی که برای این مرحله از کاشت انتخاب می شوند نیز، با نظر کارشناسی متخصصین فضای سبز و کارشناسان خبره سازمان تعیین می شوند و سپس، هر منطقه با توجه به موقعیت خود، بخشی از کاشت را بر عهده می گیرد. برای امسال، گونه های متنوعی در سطح شهر کشت شده اند که از آن جمله می توان به۱۰۰ هزار جعبه بنفشه، ۱۸۰هزار بوته شب بو، ۳۵۰هزار بوته انواع نرگسی یا همیشه بهار، خیری، مارگریت و مینا اشاره کرد. البته گونه هایی از کاشت پیاز هم در برنامه قرار دارد که اختر از ان جمله است.

مدیرعامل سازمان سیما منظر و فضای سبز شهری، در خصوص نوسانات دمایی و تاثیر ان ها بر گونه های کشت شده نیز، تصریح می کند: تبریز از جمله شهرهایی است که تقریبا همه ساله و در آستانه بهار شاهد نوسانات دمایی است و گاه حتی بارش سنگین برف را در نیمه های فروردین نیز شاهد بوده ایم، اما به این دلیل که اقدامات سازمان عمدتا کارشناسانه انجام می گیرد، میزان ریسک آسیب پذیری در گونه ها، بسیار پایین است. چرا که انواع انتخاب شده برای کشت بهاره در سطح شهر، تا دمای منفی ۴ درجه، در برابر سرما مقاوم هستند و هیچگونه تهدیدی متوجه رشد و گل دهی بوته ها و پیازهای کاشت شده نیست.

مدبر در انتها، بار دیگر تاکید می کند که سازمان سیما منظر و فضای سبز شهری، آماده سازی فضاهای عمومی شهر و تعبیه نقاطی برای استراحت و افزایش شادابی و آرامش عمومی شهروندان را اصلی ترین وظیفه  خود می داند و برای رسیدن به این مهم، از تمامی ظرفیتهای خود استفاده می کند.

می گویند سالی که نکوست از بهارش پیداست و سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری تبریز سعی بر آن دارد که  با رقم زدن بهاری سرسبز و زیبا برای شهر و شهروندان، در ساختن خاطراتی زیبا سهیم باشد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
2 + 0 =