چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۷
کد خبر51666

معاون فنی و عمرانی شهرداری تبریز:
ارزش قنات های شهر تبریز از آثار تاریخی آن کمتر نیست

ارزش قنات های شهر تبریز از آثار تاریخی آن کمتر نیست

معاون فنی و عمرانی شهرداری تبریز تهیه نقشه قنات های سطح شهر را از مهمترین اقدامات این مجموعه عنوان کرده و گفت: قنات ها منابع تاریخی و کهن ما هستند که ارزش آنها کمتر از آثار مهم تاریخی مثل ارگ تبریز و مسجد کبود نیست.

به گزارش شهریار، محمدحسین اسحقی ظهر امروز در جلسه کمیته عالی انرژی با بیان این مطلب اظهار داشت: هر سازمان آب تا اندازه ای به موضوع سد سازی پرداخته که برای حفظ قنات ها تلاشی نکرده است و شهرداری تبریز در این خصوص گام های خوبی برداشته است.

اسحقی افزود: ۵۰ سال پیش از این با میزان جمعیتی بسیار کمتر از امروز میزان فضای سبز تبریز ۵۰ برابر بیش از امروز بود که این فضای سبز با آب قنات ها آبیاری می شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهداف طرح احداث حوضچه پارک بزرگ تبریز، تصریح کرد: تامین آب مورد نیاز اراضی پایین دست با هماهنگی کامل با سازمان آب منطقه ای، تعیین حق آبه هر یک از روستاهای پایین دست توسط امور منابع آب تبریز، ایجاد محیطی با اهداف گردشگری و زیست محیطی به منظور تلطیف هوای این محدوده از شهر که در این راستا شهرداری تبریز اقدام به احداث کانال جمع آوری و انتقال فاضلاب حیدرآباد و خلیل آباد کرده تا بتواند محیطی دلنشین و آرام در ورودی غربی تبریز ایجاد کند از مهمترین اهداف این طرح است.

معاون فنی و عمرانی شهرداری تبریز با بیان اینکه ظرفیت آبی حوضچه پارک بزرگ تبریز در بیشترین زمان پر بودن به ۴۰۰ هزار متر مکعب است، افزود: با توجه به دبی کم مسیل آجی چای تا رسیدن به دریاچه ارومیه تمامی آب جاری شده در مسیر تبخیر شده و یا توسط کشاورزان پایین دست برداشت می شود که جهت ممانعت از این موضوع جمع آوری آب های بالادست و رهاسازی آن به مسیل آجی چای جهت استفاده حداکثری از دبی این مسیل یکی از اهداف عمده احداث این حوضچه است.

اسحقی با اشاره به بخش های مختلف کمیته عالی انرژی شهرداری تبریز، گفت: این کمیته شامل مدیریت منابع آبی، ممیزی و بهینه سازی و کاهش مصرف، آموزش عمومی و تخصصی، فرصت ها در حوزه انرژی، تدوین سیاست های راهبردی سازمانی، تشکیل کارگروه های تخصصی، بررسی طرح های پیشنهادی خارج از سطح کمیته های تخصصی، تمهیدات پدافند غیر عامل و فعالیت پژوهشی است.

به گفته وی، نخستین بار موضوع انرژی سال ۱۳۸۱ در شهرداری تبر یز مطرح شد و واحد صنعت آب نیز از همین سال فعالیت خود را در مجموعه شهرداری تبریز آغاز کرده است.

معاون فنی و عمرانی شهرداری تبریز با اشاره به اقدامات این واحد آب، تصریح کرد: ارائه طرح هدایت مناسب سیلابهای فصلی به طوری که کمترین خسارت را به شهر و تاسیسات شهری وارد کند، ارائه طرح های مدیریت آبهای سطحی و کانالها و مسیلهای شهری، مدیریت و استفاده بهینه از منابع آبی در دسترس، ارائه طرح تامین آب خام مورد نیاز فضای سبز شهری و مدیریت بهینه آن از جمله این اقدامات است.

اسحقی با اشاره به دیگر اقدامات انجام یافته توسط این کمیته ، یادآور شد: مطالعات مربوط به جاده صنعت، مطالعات جمع آوری و دفع آبهای زیرزمینی در ائل باغی، تهیه دفترچه نقاط سیل خیز سطح تبریز، تهیه محدوده پارکها، بوستان ها و جنگل کاری ها، تهیه نقشه جامع آب خام تبریز، احداث شبکه آب خام آرپا دره سی و... از مهمترین این موارد به شمار می رود.

وی با اشاره به مطالعه کانال های موجود در سطح تبریز، خاطرنشان کرد: کانال های زیر سطحی اصلی با دوره بازدید و لایروبی منظم مشخص شده و همچنین روش و زمان لایروبی به هر منطقه ابلاغ شده است.

معاون فنی و عمرانی شهرداری تبریز در پایان با تاکید بر اهمیت کمیته عالی انرژی، گفت: امروز در دنیا کشوری موفق است که توان و قدرت زیادی داشته باشد که در دنیای امروز انرژی به معنای همان قدرت تعبیر می شود.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
9 + 2 =