سه‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۰
کد خبر51114

با رانندگی اصولی در سطح شهر؛
اصلاح هندسی معابر و خیابان ها با همکاری شهروندان جلوه گر می‌شود

43552-600x337.jpg

اصلاح هندسی معابر و خیابان ها یکی از نیازهای اساسی برای داشتن یک شهر کم ترافیک است. شهری که تردد عابران پیاده و خودروها در آن به سهولت انجام بگیرد و افزایش روزافزون خودروها موجب ترافیک های سنگین و قفل شدن خیابان ها نشود.

شهریار نیوز/ محمود نصیرپور: اتفاقی که البته در بسیاری از شهرها از جمله در تبریز که شهری متراکم است، رخ می دهد و حالا شهرداری تبریز مدتی است که به صورت جدی گام در اصلاح معابر و خیابان های این شهر گذاشته است. تبریز شهری قدیمی است که ریشه در تاریخ کهن دارد و رشد آن به تدریج انجام گرفته و اکنون تبدیل به یک شهر متراکم شده است. ساختار هندسی این شهر در طول سال های گذشته تغییرات زیادی به خود دیده است اما با همه این تغییرات، اکنون بازهم می توان بعضی از محلات و حتی خیابان هایی را در تبریز دید که شکل قدیمی و تاریخی خود را حفظ کرده اند. با این حال با توجه به گسترش شهرسازی و نیازهای انسانی و لزوم ایجاد خیابان ها و معابر جدید، تبریزِ متراکم نیز همانند شهرهای دیگر نیاز به اصلاح هندسی دارد و این نیاز زمانی بیشتر نمود پیدا می کند که با آمار تردد بیش از ۷۵۰ هزار خودرو در سطح شهر، تبریز به عنوان یکی از شهرهای پر ترافیک کشور مطرح شده و تردد در بعضی از نقاط در ساعاتی مشخص از روز به سختی انجام می گیرد.

تبریز البته به لحاظ سطح معابر و خیابان ها در حد استاندارد است اما با توجه به نسبت جمعیت به مساحت، شهری متراکم است که تولید ترافیک بالایی هم دارد. در این ارتباط شهرداری تبریز مدتی است که دست به اصلاح معابر و خیابان های این شهر زده است تا به نوعی ترافیک را روان و عبور و مرور عابران را راحت تر کند. با این حال اما لازم است که در کنار اقدامات عمرانی شهرداری، شهروندان نیز موارد مهمی را رعایت کنند و عادت های نامناسب رانندگی را کنار بگذارند.

ترافیک ناشی از تراکم زیاد

در ارتباط با این موضوع مهم، محمدحسین اسحقی معاون عمرانی شهرداری تبریز با بیان اینکه تراکم زیاد تبریز، این شهر را پر ترافیک کرده است، گفت: تبریز نسبت به سایر کلانشهرها، تقاطع ها و پل های عابر زیادی دارد اما با این حال تقاطع هایی وجود دارد که لازم است غیر همسطح شوند. تبریز به نسبت جمعیت به مساحت شهر متراکمی است و عملا معابر و خیابان ها شلوغ هستند و این باعث تولید ترافیک می شود. با این حال عوامل زیادی در ایجاد ترافیک وجود دارد که بخش مهم آن به عوامل انسانی و فرهنگ و عادت های رانندگی ما برمی گردد. متاسفانه کارهایی مثل پارک دوبله، راست گرد، سرعت غیرمجاز، عبور از چراغ قرمز و ... به عادت های بد رانندگی تبدیل شده اند.

وی ادامه داد: عوامل دیگری همچون کیفیت پایین خودروهای مورد استفاده و غیر استاندارد بودن معابر و تقاطع ها نیز در رابطه با ایجاد ترافیک مهم است که در این ارتباط ما هر سال یک کمیته فنی ترافیک داریم که بصورت مشاور و یا در قالب همکاران فنی معاونت حمل و نقل و سازمان ترافیک موارد مختلف را بررسی می کنیم و بر اساس آن یک سری تقاطع ها اصلاح هندسی و باعث روان شدن ترافیک می شود. البته با این شرایط لازم است که مواردی همچون هوشمند کردن تقاطع ها، نصب دوربین و چراغ ها و مواردی از این قبیل نیز اجرا شود که در این راستا هر هفته تصمیماتی اتخاذ و پس از تصویب به مناطق ابلاغ می شود.

خروجی مناسب با هزینه ای پائین

اسحقی در ادامه با تاکید بر اینکه برای اصلاحات هندسی معابر و تقاطع ها هزینه های زیادی صرف نمی شود، اظهار کرد: معمولا هر سال برای اصلاح هندسی معابر و خیابان ها بودجه ای در نظر گرفته می شود و حتی اگر این بودجه کم باشد، از محل سایر بودجه های بهسازی شهر برای اصلاحات هندسی صرف می شود. با این حال باید بگویم که شهرداری تبریز برای اصلاحات هندسی خیابانها هزینه زیادی نمی کند اما در سوی مقابل خروجی کار در تبریز نسبت به سایر کلانشهرها زیاد است. علت اصلی این اتفاق این است که همکاران ما در معاونت حمل و نقل و سازمان ترافیک افرادی بومی هستند که اصلاحات هندسی را نه فقط بصورت علمی و مهندسی، بلکه از نگاه یک شهروند با سواد و نسبت به شرایط طراحی می کنند تا ما با کمترین هزینه، بیشتر برداشت را از این کار داشته باشیم. نمونه خروجی این طراحی ها، ایجاد پل های عابر پیاده و اصلاح هندسی معابر و خیابان ها است.

وی افزود: ما در مدت پنج سال اخیر عنوان نخست رتبه بندی کاهش تصادفات منجر به فوت و جرح در بین کلانشهرها را داشته ایم و خوشبختانه این آمار سال به سال کاهش می یابد. این آمار برای ما یک موفقیت بزرگ است و علت آن هم اصلاح هندسی معابر و خیابانها و مکانیزاسیون مدیریت ترافیک است.

ضرورت اصلاح عادت های بد رانندگی

معاون عمرانی شهرداری تبریز در عین حال به ضرورت تجهیز بیشتر معابر و خیابان ها اشاره کرد و گفت: با وجود اقدامات قبلی معاونت عمرانی شهرداری تبریز، ما همچنان به اصلاحات هندسی معابر و خیابانها، احداث پل های سواره و پیاده، مکانیزاسیون الکترونیکی و اتوماتیکی مدیریت کنترل ترافیک شامل نصب دوربین های کنترل سرعت، کنترل عبور از چراغ قرمز و کنترل ورود به محدوده های ممنوعه، تجهیزات مدرن تخلف یابی، مکانیزاسیون کامل پارک سوار و کارهای مشابه نیاز داریم اما مهم تر از همه این موارد، اصلاح عادت های غلط رانندگی و پیاده روی است.

وی ادامه داد: در این خصوص باید عادت سازی اصولی انجام شود و بر خلاف باور عمومی، بنده اعتقاد دارم که با سخنرانی و تبلیغات و رسانه، این کار انجام نمی گیرد و عادت سازی فقط با اجرای قانون و بازدارندگی می تواند عملی شود. درصد اجرای قانون در مقایسه با فرهنگ سازی، ۹۰ به ۱۰ است و تا زمانی که قوانین راهنمایی و رانندگی به صورت حکمی و اجباری نشود، نمی توانیم عادت های خوب رانندگی را عملی کنیم. به نظر من عادت سازی مهم تر از فرهنگ سازی است، مثل کمربند ایمنی که اکنون همه بر اساس عادت از آن استفاده می کنیم و این مورد حتی به وسواس برای ما تبدیل شده است. اجرای قانون در جوامع دیگر نیز مقدم بر فرهنگ سازی است و ما هم می توانیم با استفاده از این الگو، بسیاری از عادت های بد رانندگی و تردد عابران پیاده را از بین ببریم.

با این شرایط به نظر می رسد تبریز در حال رشد، همچنان نیازمند اصلاح هندسی معابر و خیابان ها است تا ضمن بهبود وضعیت ترافیکی، زیبایی های بصری نیز در این شهر افزایش یابد. ترک عادت های بد رانندگی نیز مورد مهمی است که لازم است تا شهروندان آن را در نظر بگیرند تا تبریز از نظر ترافیکی و کیفیت تردد، الگویی برای سایر کلانشهرها مطرح شود.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
2 + 14 =