یکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۸
کد خبر42903

قطار سهام عدالت بالاخره به ایستگاه آخر رسید

شهریار نیوز:واریز سود سهام عدالت آغاز شد و دولت بنا دارد طی سه مرحله 150 هزار تومان را به حساب مشمولان واریز کند؛ با این همه عده‌ای معتقدند پرداخت یک هزار و 200 میلیارد تومان سود شرکتها در قالب سود سهام عدالت از مواهب ناآرامی‌های هفته های گذشته بوده و کماکان تنگناهای مالی دولت برقرار است.

سهام عدالت سرانجام به ایستگاه پایانی رسید و پس از سناریوهای مختلف و اما و اگرهای مجلسی‌ها بلاخره واریز آن آغاز شد، هرچند عده ای معتقدند پرداخت سریع سود سهام عدالت را باید از مواهب ناآرامیهای هفته های پیشین دانست اما دولتیها می گویند پرداخت سهام عدالت از شهریورماه به علت موانع قانونی و مالی به تعویق افتاده و اکنون زمان پرداخت آن فرا رسیده است.

 

آخرین برگ پرونده این فصل سهام عدالت حاکی از آن است ،دولت به همه مشمولان که دارای سهام یک ملیون تومانی هستند سود پرداخت می کند و در سه مرحله پرداختی خود را به 150 هزار تومان خواهد رساند.

 

بر اساس اظهارات مقام های مسئول در سازمان خصوصی سازی از امروز با اولویت دهک های پایین ۵۰ هزار تومان به حساب مشمولانی که سهام عدالت آنها یک میلیون تومان است واریز می شود و این مقدار برای بقیه مشمولان متفاوت است. بر اساس اخبار رسیده این سود برای کسانی که از محل تخفیف یا آورده خود یک میلیون تومان سهام دارند تا پایان سال در سه نوبت و در مجموع 150 هزار تومان پرداخت می شود.

 

 سود تقسیمی مجامع شرکتهای سبد سهام عدالت 3800 میلیارد تومان است و تاکنون حدود 1200 میلیارد تومان آن دریافت شده است و شرکتهای حاضر در سبد سهام عدالت تا پایان سال فرصت دارند سود تقسیمی مجامع خود را به حساب سازمان خصوصی سازی واریز کنند. در این شرایط و بر اساس اعلام این سازمان تا پایان امسال 47 میلیون نفر از مشمولان، اولین سود سهام عدالت خود را پس از 10 سال دریافت می کنند.

 

روز گذشته در خلال جلسه رییس جمهور با وزیر و معاونان وزارت امور اقتصادی و دارایی خبر موافقت رئیس جمهور با پرداخت سود سهام عدالت اعلام شد. پیش از این چند ماه بود که از سازمان‌خصوصی‌سازی خبر می‌آمد که قرار است سود سهام عدالت مربوط به سال مالی ۱۳۹۵ به حساب مشمولان واریز شود. حتی از مدت ها قبل  برای واریز این سود به حساب مشمولان، از مردم شماره شبای بانکی گرفته شده و در تفاهم هایی با بانک مرکزی، این شماره‌های شبا مورد تایید هم قرار گرفته بود با این وجود برخی اخبار از گوشه کنار مبنی بر مخالفت برخی از نمایندگان مجلس در خصوص واریز سود سهام عدالت شنیده می شد.  

 

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس یکی از این افراد بود. وی با بیان اینکه پرداخت سود سهام عدالت منطقی و اقتصادی نیست اعلام کرد که این مبلغ دردی از مردم دوا نخواهد کرد و بر این اساس آزادسازی سهام عدالت بر پرداخت سود آن ارجحیت دارد. 

 

  حداکثر سود ۵۰ هزار تومان

 

علی اشرف عبدالله پوری حسینی، رییس سازمان خصوصی سازی روز گذشته با تائید خبر پرداخت سود سهام عدالت و با اشاره به این که این سود از  روز سه شنبه به حساب مشمولان واریز می شود گفت: «از 19 دی ماه ۵۰ هزار تومان به حساب مشمولانی که سهام عدالت آنها یک میلیون تومان است واریز می شود و این مقدار برای بقیه مشمولان متفاوت است.» 

 

وی با اشاره به جلسه رییس جمهوری در وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: «در این جلسه گزارشی از وضعیت و مصوبات شورای عالی اصل 44 قانون اساسی و همچنین اقدامات صورت گرفته در راستای ساماندهی و توزیع سود سهام عدالت ارائه شد.» 

 

رییس سازمان خصوصی‌سازی افزود: «همچنین در این گزارش اعلام شد بسترسازی‌های لازم برای توزیع سود سهام عدالت و همچنین هماهنگی های لازم با بانکها انجام شده و شماره شبای افرادی هم که اقدام به درج آن در سامانه سهام عدالت کرده اند در دسترس است.»

 

وی اضافه کرد: «بنابراین سازمان خصوصی سازی آمادگی‌های لازم به لحاظ حقوقی، اداری و اجرایی را برای توزیع سود سهام عدالت میان مشمولان را دارد و از روز سه شنبه واریز سود سهام عدالت به حساب مشمولانی که ثبت نام آنها قطعی شده و شماره شبای بانکی خود را در سامانه سهام عدالت ثبت کرده اند انجام خواهد شد.»

 

 پرداخت سود تا پایان سال در ۳ مرحله

 

پوری حسینی همچنین با اشاره به این که بنا داریم سود سهام عدالت را در دو یا سه نوبت تا پایان سال به حساب مشمولان واریز کنیم، در خصوص میزان سود واریزی به حساب مشمولان نیز گفت: «کسانی که سهام عدالت آنها در حال حاضر یک میلیون تومان است سودی بالغ بر 150 هزار تومان دریافت خواهند کرد و بقیه مشمولان نیز به تناسب ارزش سهام عدالتی که دارند سود دریافت خواهند کرد.» 

 

سید جعفر سبحانی، مشاور سازمان خصوصی‌سازی نیز با بیان اینکه پرداخت سود سهام عدالت تا پایان سال در ۳ مرحله است گفت: «سود مرحله اول معادل ۵۰ هزار تومان خواهد بود که جزئیات آن  بزودی مشخص می‌شود.»

 

 سود سهام عدالت به حساب سرپرستان خانوار واریز نمی‌شود

 

با اعلام خبر پرداخت سود سهام عدالت سازمان خصوصی سازی در اطلاعیه ای جزییات چگونگی پرداخت سود سهام عدالت به مشمولان را اعلام کرد. بر اساس اعلام این سازمان  سود سهام عدالت به صورت انفرادی به حساب شخص سهامدار واریز خواهد شد و سود سهام عدالت به حساب سرپرست خانوار یا قیم و وکیل واریز نمی شود.

 

در اطلاعیه این سازمان آمده: «در پی راه اندازی سامانه سهام عدالت از اسفندماه سال گذشته و به دنبال آن آغاز ثبت شماره شبای حساب بانکی مشمولان در این سامانه از اواخر فروردین ماه امسال، دارندگان سهام عدالت برای دریافت سود سهام خود باید اقدام به ورود شماره شبای حساب بانکی به صورت انفرادی در این سامانه به نشانی www.samanese.ir کنند.»

 

 براساس اعلام سازمان خصوصی سازی برای دریافت شماره شبا بانکی ضرورتی به افتتاح حساب جدید در بانکها نیست و حسابهای بانکی قبلی و موجود نیز امکان دریافت شماره شبا دارند. البته شبا بانکی اعلامی که متعلق به یک حساب بانکی مسدود باشد مورد قبول واقع نخواهد شد. به علاوه این که شماره شبا متعلق به حساب مشترک اشخاص مورد تایید سامانه قرار نخواهد گرفت و شماره شبا حساب بانکی اشخاص حقوقی نیز در  سامانه سهام عدالت با تایید مواجه نخواهد شد.

 

بر اساس این گزارش؛ سود سهام عدالت به صورت انفرادی به حساب شخص سهامدار واریز می شود، بنابراین برای هر یک از اعضای خانوار باید یک شماره شبا که به نام شخص مشمول باشد در سامانه سهام عدالت ثبت شود. همچنین برای کودکان و افراد تحت تکفل زیر سن قانونی باید شماره شبا به نام خود آنها در سامانه ثبت شود و سود سهام عدالت به حساب سرپرست خانوار یا قیم و وکیل واریز نمی شود.

 

گام بعدی انتقال مالکیت با گذر از مرحله پرداخت سود سهام، برنامه بعدی دولت در حوزه سهام عدالت تعیین تکلیف مالکیت مردم است، موضوعی که در جلسه اخیر روسای کمیسیون های تخصصی مجلس شورای اسلامی با رئیس جمهوری نیز مطرح شد.

 

به گفته محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، دولت قصد دارد در زمینه آزادسازی سهام عدالت لایحه ای را تقدیم مجلس شورای اسلامی کند که در صورت ارسال، با قید فوریت در مجلس بررسی می شود.

 

وی با بیان اینکه پیش‌نویس لایحه آزادسازی سهام عدالت به صورت غیررسمی به کمیسیون اقتصادی مجلس ارسال شده است، از برگزاری جلساتی با مدیران ارشد بازار سرمایه در کمیسیون اقتصادی مجلس برای تعیین راهکارهای فنی و عملیاتی برای اجرای آن خبر داده است. او ارزش هر برگه یک میلیون تومانی سهام عدالت را بین یک تا یک و نیم میلیون تومان اعلام کرده است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
6 + 12 =