سه‌شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۳
کد خبر39662

مزایا و معایب تغییر واحد پول ملی؛ تومان با اقتصاد ایران چه می‌کند

13931109155630264624194.jpg

شهریارنیوز:رئیس کمیسیون اقتصادی گفت: آنچه روز گذشته در هیئت وزیران گفته شد مصوبه آذرماه گذشته این هیات بود و تغییر واحد پول ملی باید با مصوبه مجلس و در زمان ثبات اقتصادی کشور انجام شود.

به گزارش شهریار،محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به تغییر واحد پول ملی از ریال به تومان گفت: آنچه روز گذشته در هیئت وزیران تصویب شد، تکرار مصوبه آذرماه سال گذشته این هیئت بود و تغییر در واحد پول ملی باید در قالب لایحه در مجلس تصویب شود.

وی افزود: حذف صفر از واحد پول ملی برای اقتصاد کشور هزینه‌ای بالغ بر 3 هزار میلیارد تومان دارد که پیش از این در رایزنی‌ها با تیم اقتصادی دولت یادآوری شده و تاکید شده است که اگر بنای حذف پول ملی گذاشته شود باید با حذف 4 صفر باشد تا در آینده متحمل هزینه‌های چندباره نشویم.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: چاپ اسکناس و تغییر پول هزینه قابل توجهی است که در شرایط کنونی بستر اقتصادی آماده‌ای ندارد و باید با کار کارشناسی هدایت شده طی شش ماه اجرایی شود.

وی تاکید کرد: پس از آماده‌سازی لایحه تغییر پول ملی از ریال به تومان این لایحه باید تقدیم مجلس شده و در صحن علنی برای آن تصمیم‌گیری شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در مورد مزیت‌های تغییر واحد پولی گفت: تغییر واحد پولی می‌تواند به بالارفتن کارایی و تسهیل تعاملات اقتصادی و تجاری کمک کرده و از انتظارات تورمی بکاهد، همچنین ارزش پول ملی را در مقایسه با پول‌های رایج دنیا افزایش می‌دهد که در بلندمدت می‌تواند کاهش تورم را در پی داشته باشد.

وی همچنین با شمردن معایب تغییر واحد پول ادامه داد: افزایش قیمت نخستین اثر حذف صفر از پول ملی است، به این معنا که کالایی که تاکنون 122000 ریال بوده تبدیل به 12.2 شده و چون جو روانی حاکم بر بازار ارقام را کوچک محاسبه می کند به آسانی مبدل به 13 یا بیشتر خواهد شد، پس گرانی کالا و خدمات نخستین اثر آن است.

وی تاکید کرد: امحاء اسکناس‌های گذشته و چاپ اسکناس و ضرب سکه‌های جدید بسیار هزینه‌بر است. همچنین حذف صفر می‌تواند با تغییر اسمی درآمدها و دستمزدها همراه باشد که برای دهک پایین بسیار محسوس بوده و اثرات روانی ناشی از آن در بازار به رکود دامن می‌زند.

پورابراهیمی با اشاره به لزوم بسترسازی مناسب برای تغییر واحد پول ملی تصریح کرد: افت اسمی درآمد و سرمایه می‌تواند باعث نگرانی افکار عمومی و خروج سرمایه از بازار شود لذا لازم است شرایط اقتصادی به ثبات کافی رسیده و از وضعیت رکود خارج شود تا بتوان اثرات تبعی این اقدام را به حداقل کاهش داد.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا مجلس با این لایحه موافقت خواهد کرد گفت: بسیاری از کشورهای اروپایی و آسیایی اقدام به چنین کاری کرده‌اند. مثال روشن این واقعه در کشور ترکیه با حذف شش صفر اتفاق افتاد که پس از مدتی با هضم ابعاد روانی و اقتصادی تغییر واحد پول ملی دولت ترکیه، شاهد بودیم پس‌اندازهای مردم که با خرید طلا به صورت راکد درآمده بود به بازار پول منتقل شد و با رونق گرفتن بازار سهام ترکیه و افزایش بازدهی آن به تدریج سرمایه‌گذاری در بورس به امری عادی تبدیل شد و همین موضوع بازار سهام ترکیه را به یکی از بازارهای مهم منطقه تبدیل کرد. 

نماینده کرمان و راور در مجلس خاطرنشان کرد: در صورتیکه لایحه دولت به موقع و با در نظر گرفتن ابعاد اقتصادی و تبعات آن باشد مجلس به آن رای مثبت خواهد داد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 6 =