سه‌شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۹
کد خبر39434

رحمانی:
واحدهایی که قصد نوسازی دارند در اولویت صندوق توسعه قرار گیرند /70 درصد مشکل واحدهای تولیدی مالی است

IMG18420630.jpg

شهریانیوز: قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: صندوق ملی توسعه موظف است واحدهایی که قصد نوسازی دارند را در اولویت قرار دهد چرا که بخشی از تجهیزات در ایران قابل ساخت است،با این کار صنایع داخلی فعال خواهند شد و بخشی نیز که تکنولوژی‌های روز نیاز دارند و باید وارد شوند،لحاظ شده است.

به گزارش شهریار به نقل از فارس، رضا رحمانی در خصوص اقدامات انجام شده در راستای رفع مشکلات واحدهای صنعتی و تولیدی در کشور، با بیان اینکه در دوره این دولت چند پروژه اجرا شد که شاه‌بیت آن طرح رونق تولید بود و مجری آن ما بودیم، اظهار داشت: در دنیا بانک جهانی، 10 هزار واحد متوسط و کوچک را مطالعه کرده بود و در این تحقیقات مهمترین مشکل نحوه دسترسی به منابع مالی و گردش مالی عنوان شده بود، در کشور ما نیز مرکز پژوهش‌های مجلس مطالعه‌ای کرده بود که 70 درصد واحدها گفته بودند بیشترین مشکل ما بحث مسائل مالی است.

وی افزود: البته این را می‌توان مشکلات کوتاه مدت عنوان کرد که دولت این مسئله را به صورت جدی در برنامه خود قرار داد و متناسب با شرایط روز یعنی به هر واحدی که می‌تواند تولید کند و امکانات و بازار و کارگر ماهر نیز دارد تسهیلات ارائه شود،اگر در جایی به واحدی که چنین شرایطی را نداشته تسهیلات ارائه شده، انحراف از طرح است.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: همچنین در «کانر» این طرح عنوان شد واحدهایی که مشکلاتی در دوران تحریم داشتند اعم از چک برگشتی و دیگر مسائل مرتبط، بسته‌ای در خصوص این موارد نیز در نظر گرفته شده و دولت اینها را مستثنی کرد.

وی خاطرنشان کرد: این طرح یک پیام داشت و آن، این بود که  مردم بدانند دولت در این زمینه حساس بوده و می‌خواهد حمایت کند و البته این پیام در کنار این مسئله که گفته می‌شود تنها نتیجه این طرح تزریق پول به واحدها بود،منتقل شد.

رحمانی تاکید کرد: باید گفت مهمترین پیام احساس امید و امنیت بود که در مردم ایجاد شد و این طرح بسیار موفق و با انحرافات بسیار کم اجرا شد و به قدری مهم بود که این طرح عین شرایط سال گذشته تمدید شد.

وی ادامه داد: سال گذشته اعتبار در نظر گرفته شده 16 هزار میلیارد تومان بود که این رقم در سال‌جاری به 20 هزار میلیارد تومان رسید البته 30 هزار میلیارد اعتبار مطرح شد که از این رقم 20 هزار در خصوص طرح رونق بوده و 10 هزار میلیارد از این مبلغ مربوط به طرح نوسازی و بازسازی است.

رحمانی اضافه کرد: صندوق ملی توسعه موظف است واحدهایی که قصد نوسازی دارند در اولویت قرار گیرند چرا که بخشی از تجهیزات در ایران قابل ساخت بوده که با این کار صنایع داخلی فعالی خواهند شد و بخشی نیز که تکنولوژی‌های روز هستند و باید وارد شوند این مسئله لحاظ شده است.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در کنار این مسئله واحدهای صنف تولیدی نیز منظور شده و بنابراین 100 هزار واحد صنف تولیدی مطرح شده است،گفت: 400 هزار صنوف تولیدی داریم یعنی  20 درصد صنوف تولیدی هستند که عین صنایع کوچک در برنامه گذاشته شده و از این طرح استفاده خواهند کرد تا دستگاه‌های خود را نوسازی کنند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 5 =