دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۰
کد خبر38817

در مسافرت به تبریز از خانه های قاجاری شهر دیدن کنید
خانه ختایی تبریز، آیینه ای از خانه های قاجار

d82ca284-6ce7-42e5-9e98-50a4b0a8877c.jpg

شهریارنیوز: در منطقه باغشمال تبریز پس از عبور از کوچه ای نسبتاً تنگ و باریک در خیابان ارتش‌جنوبی کنونی، آن‌جا که به نام کوچه صدر معروف است، کوچه ی پر پیچ و خمی است که در و دیوارش، گنجینه‌ای از حکایت‌ها و روایت‌های مبارزه مردم آذربایجان است.

به گزارش شهریار، پس از گذر از خانه‌ی قدیمی علی مسیو (از مبارزان شهید دوران مشروطه و رئیس انجمن غیبی تبریز) و دو خانه آن‌طرف‌تر، خانه‌ی معروف خانواده «ختایی‌» ست .

در همان لحظه ورود به خانه، حس تاریخ و کشاکش آن در وجود هر بیننده ای بیدار می شود. آدمی خود را هم پای مبارزان و مشروطه‌خواهان می‌بیند و با روح متعالی آنان، صف به صف و سنگر به سنگر، مقاومت ها و مبارزاتشان را به نظاره می‌نشیند.

خانه ختایی، انعکاس شور انقلابی دوران مشروطه است در ایامی که تبریز، در تب این انقلاب گر می گرفت و هر آن کس که به تبریز بیاید و سری به خانه ختایی بزند، از نزدیک حس و حال آن روزها را تجربه خواهد کرد.

ختائیان خانواده بازرگان و ثروتمندی بودند که آن‌ها با محافظه‌کاری و درایت توانستند در تمام سال‌های جنگ و انقلاب آذربایجان، خود را در امان نگه دارند تا این که روس‌ها در روز اول محرم سال 1330 علی‌رغم آتش‌بس اعلام شده، به خانه آنان حمله برده و افرادی را که از ترس در زیرزمین خانه مخفی شده و قرآن به سر گرفته بودند را کشتند و خانه را غارت کردند.

خانه ختایی‌ها، حدود 700 مترمربع مساحت و800 متر مربع زیر بنا دارد . اسناد تاریخی و آثار قدیمی برجای مانده در آن، قدمت خانه را به حدود150 سال قبل و دوران قاجار مربوط می‌سازد.

این خانه روزگاری به حال خود رها شده و در معرض ویرانی بود؛ که پس از بازسازی، توسط شهرداری خریداری شده و در 11 آبان 1389 با حضور شهردار تبریز و اعضای شورای شهر و اهالی فرهنگ و هنر به نام «خانه هنرمندان تبریز» افتتاح شد و به سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز واگذار گردید.

شهرداري تبريز با اختصاص اعتباري بالغ بر 5 ميليارد ريال براي خريد خانه ختايي‌ها ، اين خانه قديمي و تاريخي را به خانه هنرمندان اختصاص داد تا به عنوان یکی از اماکن فرهنگی و گردشگری مطرح و از تخریب آن جلوگیری شود.

خانه هنرمندان هم اکنون به عنوان محفل و محلي براي تجمع ، ارتباط و تبادل افكار و آراي اصحاب فرهنگ و هنر تبريز و نيز محلي براي شناسايي، كشف و پرورش استعدادهاي ناب و جوان است تا از اين طريق فرهنگ و هنر تبريز و آذربايجان بيش از گذشته به رشد و بالندگي برسد.

لازم بذکر است؛ خانه ختایی مربوط به دوره ی صفوی  تا دوره قاجار است و در تبریز، خیابان ارتش جنوبی، کوچه صدر، بن بست ختایی‌ها واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۴ مرداد ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۹۴۱۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است./

---------------- مهدیه فرج زاده

 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
7 + 3 =