دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۹
کد خبر176

مدیرعامل بانک مسکن اعلام کرد:
وام ساخت مسکن در تبریز ۱۵۰ میلیون تومان شد

1783820.jpg

نصر: مدیر عامل بانک مسکن با اعلام اینکه سقف تسهیلات ساخت مسکن به ۱۵۰ میلیون تومان افزایش یافت از ابلاغ بخشنامه تضمین فروش اقساطی مسکن طی هفته آینده خبر داد.

به گزارش نصر، محمدهاشم بت شکن گفت: با مجوز بانک مرکزی قصد داریم در سال ۹۵ تسهیلات جدیدی را در اختیار شرکت‌های انبوه ساز که فناوری جدید را وارد کشور می کنند و باعث صرفه جویی و بهره وری مصرف انرژی می شوند، اعطا کنیم. بر اساس مجوز بانک مرکزی این تسهیلات در قالب مشارکت مدنی ساخت حداکثر ۸۰ درصد کل سرمایه طرح و بدون احتساب قیمت زمین خواهد بود.

مدیرعامل بانک مسکن با بیان اینکه این تسهیلات در شهرهای تهران، تبریز، کرج، مشهد، اهواز، شیراز و اصفهان به ازای هر واحد به ۱۵۰ میلیون تومان افزایش یافت، گفت:‌ اگر صرفا این فناوری صرف صنعتی سازی شود این تسهیلات ۱۳۰ میلیون تومان خواهد بود اما اگر  توام با انتقال فن اوری و بهره وری انرژی و صرفه جویی باشد، به ۱۵۰ میلیون تومان افزایش می یابد. این رقم در مراکز دیگر استان ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر به  ۱۳۰ میلیون تومان و در سایر شهرها به ۱۰۰ میلیون تومان خواهد رسید.

وی افزود:‌ شرکت های کوچک و متوسطی که در بخش ساخت مسکن و تولید مصالح ساختمانی فعالند می توانند تا ۸۰ درصد ارزش پیش فاکتور خرید ماشین آلات خود را از بانک مسکن تسهیلات مشارکتی دریافت کنند. همچنین شرکت های بزرگ فعال در عرصه تولید مصالح نظیر سیمان، فولاد، کاشی، سرامیک و صنایع مرتبط می توانند از حد اعتباری بانک برای یک سال بهره مند شوند. این بسته های اعتباری شامل منابع ارزی، ریالی و ال سی که در اختیار این شرکت ها قرار خواهد گرفت.

بیت شکن گفت: همچنین امسال بانک مسکن شیوه جدید تامین مالی را عملیاتی خواهد کرد که مهمترین آنها مدیریت خدمات دارایی ها شامل تسهیلات، انتشار انواع اوراق بهادار و راه اندازی زمین و ساختمان است.

مدیرعامل بانک مسکن از ارائه طرح تضمین معاملات فروش اقساطی مسکن در سال  ۹۵ یاد کرد و گفت:‌ همه اعضای کانون انجمن انبوه سازان می توانند از این طرح با مراجعه به شعب مرکزی همه استانها و ۶ شعبه اصلی و شعبه مرکزی بانک مسکن در تهران خواستار خدمات تضمین معاملات فروش اقساطی شوند.

وی افزود: انبوه سازانی که نمی خواهند از تسهیلات بانک مسکن استفاده کنند و خودشان می خواهند با خریدار در قالب فروش قسطی و نقدی توافق کنند و نگران بازپرداخت اقساط خود هستند شامل این طرح می شوند.

وی گفت: بر این اساس ما تا سقف ۵۰ درصد ارزش کارشناسی ملک را مشروط بر اینکه بالای  ۱۵۰ میلیون تومان نباشد و اقساط مشتری نیز بیش از ۳ میلیون تومان ماهانه نشود، تضمین می کنیم که اگر خریدار قسط را به انبوه ساز نپرداخت بانک مسکن به جای خریدار اقساط را پرداخت خواهد کرد.  

وی گفت: البته حداکثر زمان بازپرداخت طبق این طرح  ۵۰ ماهه باید باشد و همچنین این واحد باید پروانه و پایان کار ساختمانی معتبر داشته باشد و از تاریخ پروانه ساخت بیش از ۱۰ سال نگذشته باشد. نرخ کارمزدی که بانک مسکن بابت این تضمین بر عهده می گیرد بیش از ۲ ممیز ۳ دهم درصد نخواهد بود.

بت شکن همچنین از فعال سازی حساب امانی برای تضمین پیش فروش مسکن خبر داد و گفت: در این طرح انبوه ساز حساب کوتاه مدت نزد بانک مسکن افتتاح می کند و خریداران پول پیش فروش را به این حساب می ریزند و بانک مطابق پیشرفت فیزیکی  طرح، مبالغ را به حساب پیش فروش کننده می پردازد.

وی گفت: کارمزد این طرح به دو صورت ثابت و متغیر است و کارمزد ثابت آن ۱۰۰هزار تومان برای هر قرارداد است و کارمزد متغیر نیز  نیم درصد ارزش کل قرارداد خواهد بود. ‌به عنوان مثال اگر ملکی ۳۰۰ میلیون تومان ارزش داشته باشد، مجموع کارمزد ثابت و متغیر آن بیش از ۱  میلیون و  ۶۰۰ هزار تومان نخواهد بود.

وی از پیشنهاد دولت برای تقویت ظرفیت تسهیلات دهی بانک مسکن از طریق افزایش سرمایه در مجلس خبر داد و گفت:‌ این موضوع دیروز در مجلس تصویب شد و بر این اساس قرار است وزارت راه و شهرسازی  ۵۰ هزار میلیارد ریال اموال غیرمنقول خود را به فروش برساند تا بابت افزایش سرمایه بانک مسکن اختصاص یابد و صرف افزایش تسهیلات  دهی به متقاضیان شود.

مدیرعامل بانک مسکن گفت: بانک مسکن برای رونق بخشی به بخش مسکن که خود باعث رونق حداقل ۱۳۰ شغل دیگر است یک میلیون واحد مسکونی را برای خرید، ساخت، تعمیر و فروش اقساطی از طریق تسهیلات تامین مالی خواهد کرد.

بت شکن گفت: امسال بانک مسکن ۲۰۰ هزار فقره تسهیلات خرید، ۱۰۰ هزار فقره تسهیلات برای خرید در بافت فرسوده، ۱۰۰ هزار فقره برای ساخت مسکن، ‌۲۰۰ هزار فقره تسهیلات در قالب جعاله و تعمیر مسکن و ۴۰۰ هزار فقره تسهیلات برای واگذاری فروش اقساطی مسکن پرداخت خواهد کرد.

وی گفت: برای طرح مسکن مهر، ۵۵۵  هزار میلیارد ریال تعهد داریم که ۴۶۵ هزار میلیارد ریال آن تاکنون پرداخت شده است و مابقی ان نیز امسال پرداخت می شود تا این طرح تکمیل شود.

وی از تاسیس صندوق های جدید زمین و ساختمان پس از تایید شورای پول و اعتبار خبر داد و گفت: این موسسات با  هدف ایجاد شهرهای جدید و احیای بافت های فرسوده تشکیل خواهد شد. همچنین در سال ۹۵ به دنبال راه اندازی نخستین صندوق بین المللی املاک و ساختمان هستیم تا سرمایه گذاری خارجی به ویژه ایرانیان خارج کشور را جذب کنیم.

وی گفت: انتشار  اوراق بهادار، صکوک اجاره، استصناع و منفعت در بازار سرمایه و همچنین انتشار ۳ هزار میلیارد ریال اوراق رهنی بعد از دریافت مجوز بانک مرکزی در سال  ۹۵ در برنامه های بانک مسکن قرار دارد. همچنین در سال  ۹۵ تاسیس و دریافت مجوز لیزینگ مسکن را پیگیری خواهیم کرد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
2 + 6 =